انجمن روان شناسی دانشگاه کاشان

دانشجویان روان شناسی عمومی دانشگاه کاشان

شب ادراري در دختران با افسردگي مادر ارتباط مستقيم دارد

نتايج تحقيقات اخير نشان مي دهد: توجه به افسردگي مادران در درمان شب ادراي دختران ضروري است.

شب ادراري يک اختلال نسبتاً شايع در ميان کودکان است که مي‌تواند باعث افسردگي و کيفيت زندگي پايين در مادران شود.، تا به حال رابطه افسردگي مادر با شب ادراري به طور مستقيم مطالعه نشده است، هدف از اين مطالعه ارتباط شب ادراري کودکان با افسرگي مادران است که توسط گروهي از محققان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان انجام شده است.

مطالعه حاضر به روش مقطعي بر روي 192 کودک و هر گروه 96 کودک (48 دختر و 48 پسر) مبتلا به شب ادراري مراجعه کننده به درمانگاه‌هاي اطفال وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان انجام شد. اين افراد به عنوان گروه مورد در نظر گرفته شده و 96 کودک ديگر غير مبتلا به شب ادراري (48 دختر و 48 پسر)، به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند.

ميانگين سني هر دو گروه مشابه و به طور تقريبي 9 سال بود. مادران اين کودکان نيز پرسشنامه افسردگي بک را تکميل کردند.

يافته‌هاي حاصل از اين بررسي نشان مي دهد: درصد فراواني نسبي افسردگي در مادراني که دختر مبتلا به شب ادراري داشتند به طور معني‌داري بيشتر از مادران داراي پسر مبتلا به شب ادراري بود، اما درصد فراواني افسردگي در مادراني که دختر غير مبتلا داشتند، تفاوت معني‌داري با مادران افسرده داراي پسر غير مبتلا نداشت.

نتايج نهايي اين بررسي حاکي است: شب ادراري در کودکان (خصوصا دختران) با افزايش افسردگي در مادران همراه بوده و ارتباط مستقيم دارد.

محققان اين بررسي ، با توجه به اين نتايج توجه به امر درمان افسردگي مادران و حمايت‌هاي لازم از آنها را در درمان شب ادراري کودکان خصوصاً دختران، ضروري مي دانند.

نتايج اين مطالعه در مجله دانشگاه علوم پزشکي ياسوج به چاپ رسيده است.

به نقل از ایسنا

+ نوشته شده در  شنبه هشتم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۱:۴۶ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

چاقي در دختران نوجوان، عامل افسردگي است

محققان هشدار دادند كه چاقي در دختران نوجوان مي‌تواند عامل مهمي در بروز افسردگي آنها باشد.

به گزارش ايسنا ، چاقي در واقع فاكتور خطرزايي براي ايجاد علائم افسردگي در برخي از دختران است.

كيم بوتل استاديار روانشناسي در دانشگاه كاليفرنيا در اين باره خاطرنشان كرد: اين يافته حائز اهميت است، چون علائم چاقي بعنوان پيش فاكتوري براي ابتلا به افسردگي حاد در نظر گرفته مي‌شوند.

بر اساس يافته‌هاي مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا، چاقي دوران كودكي طي 30 گذشته تا بيش از سه برابر افزايش داشته و نسبت چاقي در بين نوجوانان 12 تا 19 سال از 5 درصد به 1/18 درصد در سال 2008 افزايش يافته است.

مجله روانشناسي سلامت در گزارشي در اين زمينه نوشت: به همين ترتيب مركز تحقيقات ملي مصرف دارو و سلامت در آمريكا با ارائه گزارش سالانه‌اي تاكيد كرد كه دو ميليون نوجوان 12 تا 17 ساله در سال 2007 حداقل يك دوره ابتلا به افسردگي را تجربه كرده‌اند.

بوتل و دستيارانش با علم به اينكه دوران نوجواني زمان بسيار مهمي در طول عمر انسان محسوب مي‌شود، تاثير چاقي را در ابتلا به افسردگي در اين گروه سني مورد بررسي قرار دادند.

بر اساس اين گزارش ، همانند هر بيماري ديگري مثل انواع بيماريهاي قلبي يا پوستي، بيماري افسردگي نيز اشكال مختلفي دارد که با تقسيم بندي مناسب، تشخيص و درمان آن ساده  تر مي‌شود. البته لازم به ذکر است که تحقيقات علمي‌ براي تشخيص و مقابله صحيح با اين اختلال رواني همچنان ادامه دارد و ممکن است در آينده اشكال ديگري از آن نيز مشخص و معرفي شود.

به گفته محققان؛ در حال حاضر سه دسته عمده افسردگي عبارت از افسردگي شديد، افسردگي پايدار اما خفيف و اختلال دو قطبي هستند. البته بيماران ممکن است انواع متفاوت از علائم و نشانه‌ها را داشته‌ باشند كه تركيبي از انواع مختلف آن باشد.

+ نوشته شده در  جمعه هفتم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۳:۵۹ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

به گفته پژوهشگران:امگا 9 بر افزایش یادگیری در دوران بلوغ موثر است


اسيد اولئيك (امگا9) كه يك اسيد چرب غيراشباع است موجب افزايش يادگيري در دوران بلوغ مي شود و احتمالا از طريق تغيير در سياليت غشاء به ويژه در نواحي هيپوكامپ اثر خود را اعمال مي نمايد.

به گزارش ایسنا اثر اسيد اولئيك بر يادگيري فضائي موشهاي صحرايي نر بالغ توسط زهرا حسین زاده مربی گروه زیست شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز مورد مطالعه قرار گرفت.

اسيداولئيك يكي از تركيبات اصلي وضروري غشاء نورون ها را تشكيل مي دهد و در رشد خوشه هاي اكسوني وارتباطات نوروني اهميت دارد. اين اسيد چرب يك نوروتروفيك است كه در دوران جنيني از جفت عبور كرده و در تمايز مغز نقش دارد.

يافته ها نشان داد استفاده از رژيم غذايي حاوي اسيد اولئيك 10 درصد به مدت چهار هفته، نسبت به گروه هايي كه به مدت يك، دو، سه هفته اسيد اولئيك 10درصد مصرف كردند بطور قابل توجهي موجب افزايش يادگيري فضايي مي شود.

خلاصه این پژوهش در مجله دانشگاه علوم پزشکی اهواز به چاپ رسیده است.


+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۷:۳۰ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

تشخیص پارکینسون با صحبت کردن

محققان دانشگاه هایفا روش جدیدی را ابداع کردند که در آن با تجزیه و تحلیل صدا و نوع گفتار افراد می توانند بروز پارکینسون را در افراد در مراحل اولیه تشخیص دهند.
به گزارش  Science Daily، علائم پارکینسون معمولاً شامل سفتی عضلات، لرزش، حرکات آهسته، و از دست دادن تعادل است. این بیماری معمولاً با مشاهده علائم تشخیص داده می‌شود و مشکل این جاست که این علائم زمانی بروز می کنند که بیماری بسیار پیشرفت کرده و سلول های مغزی حدوداً 60 درصد آسیب دیده اند و همین تشخیص دیرهنگام این بیماری اثر درمان را کاهش می‌دهد.
به گفته محققان کنترل صدا و گفتار که در بیشتر بیماران تحت تأثیر بیماری قرار می‌گیرد می تواند در امر تشخیص زودهنگام به پزشکان کمک کند و از سویی ناهنجاری های گفتاری ‌پیش از سایر علائم خود را بروز می دهند. این روش ابداعی، روش دقیق و مطمئنی است که تنها مستلزم این است که بیمار متن ساده ای را بخواند. و محققان سپس با استفاده از تجزیه و تحلیل صوتی فرد بیمار، حساسیت صوتی فرد گوینده را نسبت به تغییرات ایجاد شده میان گفتار افراد بیمار و افراد سالم زیاد می‌کنند.
محققان از دو گروه بیمار و سالم استفاده کردند و صداها و جملات بیان شده توسط آن ها را در تجزیه و تحلیل صوتی ‌قرار دادند. این سیستم دقیقاً قادر به تشخیص صدای افراد بیمار از صدای افراد سالم بود و نیز در آزمایشی هم که روی افراد بیماری ‌که تحت گفتار درمانی قرار گرفته بودند، انجام شد نشان داد که این دستگاه و روش کاملاً می تواند تغییرات ایجاد شده در گفتار این افراد را پس از گفتار درمانی شناسایی نماید و روند درمانی را تشخیص دهد.
به گفته محققان تشخیص زودهنگام بیماری ‌پارکینسون باعث کاهش این روند و نیز جلوگیری از روند پیشرفتی بیماری شود.
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۱:۱۳ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

نوعی باکتری عامل باهوشی افراد است

به گفته محققان دانشکده سیج در تروی، نیویورک، قرار گرفتن در معرض باکتری های خاصی در محیط اطراف اثر ضد افسردگی داشته و قادرند ‌یادگیری را در افراد افزایش دهند.
به گزارش  medicalnewstoday، طبق مقاله ای که در صد و دهمین جلسه عمومی انجمن امریکایی میکروب شناسی در سن دیگو ارائه شد، نوعی باکتری طبیعی به نام Mycobacterium vaccae در خاک وجود دارد که انسان در زمان حضور در طبیعت ممکن است آن را از راه تنفس ببلعد و می تواند باعث افزایش قدرت یادگیری در آن ها شود. تحقیقات پیشین حاکی از این بود که نوعی ‌باکتری که با گرما از بین می‌رود در صورت تزریق به موش ها باعث رشد برخی اعصاب در مغز موش ها می‌شود که منجر به بالا رفتن میزان سروتونین و کاهش اضطراب می گردد. و با وجود نقش مؤثر سروتونین در یادگیری، محققان در پی یافت این مطلب هستند که آیا این نوع خاص از باکتری زنده هم می تواند یادگیری‌ را تقویت کند.
محققان این باکتری را به موش ها خوراندند و تأثیر آن را روی ‌این دسته از موش ها و موش هایی که این باکتری را به ان ها نداده بودند با قرار دادن آن ها در مسیرهای ‌مارپیچ مورد بررسی قرار دادند. نتایج به دست آمده نشان داد که موش هایی‌ که به آن ها باکتری زنده را خورانده بودند مسیر ذکر شده را با سرعت بیشتر و اضطراب کم تری نسبت به گروه دیگر گذراندند و در آزمایش بعدی پس از حذف آن نوع باکتری از رژیم غذایی آن ها، مشاهده شد که همان موش ها مسیر ذکر شده را با سرعت کم تری نسبت به دفعه قبل طی کردند ولی هنوز هم سرعت بیشتری نسبت به گروهی که اصلاً از این باکتری استفاده نکرده بودند، داشتند. ولی ‌پس از تکرار این آزمایش بعد از 3 هفته محققان مشاهده کردند در حالی که موش های تحت آزمایش سریع تر از گروه دیگر مسیر را طی می کردند ولی آمارها دیگر به اندازه قبل بالا نبود و نتایج گذرا به نظر رسید.
و نهایتاً محققان به این نتیجه رسیدند که باکتری زنده M. vaccae نقش مهمی در کاهش اضطراب و بالا رفتن قدرت یادگیری در پستانداران ایفا می کند. و این شرایط را می توان با فراهم کردن محیطی‌ که بچه ها در محیط باز در مدرسه قرار گیرند می توان فراهم کرد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۵۵ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

آسیب های مغزی منجر به مشکلات خواب می‌شود

طبق مقاله ای‌ که در مجله آکادمی‌عصب شناسی امریکا به چاپ رسید، افرادی که دچار آسیب های‌ مغزی هستند مقدار کمی ملاتونین تولید می کنند که روی ‌کیفیت خواب آن ها اثر می‌گذارد.
به گزارش Science Daily، محققان دانشگاه ویکتوریا در استرالیا با تحقیق روی 23 فرد مبتلا به صدمه و آسیب شدید مغزی که حدود 14 ماه از آن می‌گذرد و نیز 23 فرد سالم در همان گروه سنی انجام دادند به طوری‌ که هر دو گروه به مدت دو شب در آزمایشگاه خوابیدند تا محققان آزمایشات خود را انجام دهند. این امری مسلم است که پس از آسیب مغزی فرد دچار مشکلات خواب می‌شوند ولی دلیل اصلی آن هنوز مشخص نیست.
تحقیقات نشان می دهد که افراد سالم در زمان غروب نسبت به افرادی که دچار آسیب های‌ مغزی ‌شده اند ملاتونین بیشتری تولید می کنند و با بالا رفتن میزان ملاتونین در بدن، علائم خواب در فرد ظاهر می‌شود.
در اصل ملاتونین هورمونی ‌است که ریتم های‌ زیستی ‌بدن مانند خواب را تنظیم می‌کند. این نتایج به دست آمده حاکی از این است که آسیب مغزی ساختارهای‌ مغزی را که تنظیم کننده خواب شامل تولید ملاتونین هستند را مختل می کند.
در دو گروهی‌ که اشاره کردیم افراد مبتلا به آسیب مغزی تفاوت هایی در الگوی ‌خواب خود داشتند و در واقع نسبت به گروه سالم ساعات کم تری خوابیدند و درصد کیفیت خواب آن ها 82 درصد در مقابل 90 درصد در گروه سالم بود و پس از بیدار شدن از خواب خیلی‌ دیرتر به خواب می‌روند و نیز کم تر به خواب عمیق فرو می روند و به خاطر همین مشکلاتی که در خواب برای افراد دچار آسیب مغزی ایجاد می‌شود، بیشتر از گروه افراد سالم دچار علائم اضطراب و افسردگی می‌شوند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۵۱ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

مردان کمتر از زنان اعتماد می کنند

نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است: زنان وقتي هورمون مردانه تستوسترون دريافت مي‌كنند كمتر به ديگران اطمينان مي‌كنند.

  پژوهشگران معتقدند كه زنان همواره بيش از مردان به ديگران اطمينان مي‌كنند و شايد به اين خاطر كه در طول تاريخ مانند مردها مجبور نبوده‌اند براي حفظ حيات بجنگند و مبارزه كنند.

در يك پژوهش جديد دانشمندان كشف كرده‌اند: هورمون تستوسترون كه مردان را به لحاظ بدني قوي و جنگنده مي‌كند، ظاهرا با ايجاد بدگماني و فقدان اطمينان به ديگران ارتباط دارد.

محققان دريافته‌اند: وقتي اين هورمون به بدن زنان تزريق شود، آنها هم سرسخت مي‌شوند و حس اجتماعي آنها كاهش يافته و بيشتر مترصد و گوش به زنگ مي‌شوند.

روزنامه تلگراف در اين باره نوشت: به لحاظ تاريخي براي زنان همواره مهم بوده كه اجتماعي باشند تا به حيات خود ادامه دهند در حالي كه براي مردها جنگجو و مبارز بودن بيشتر اهميت داشته است. بنابراين مردها با سطح بيشتري از تستوسترون تكامل پيدا كردند تا بزرگتر، قوي‌تر و خشن‌تر باشند و ظاهرا همين امر باعث شده كه همواره محتاط و مراقب اطراف خود باشند . اين يافته حاصل مطالعات محققان دانشگاه كيپ تاون است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۴۲ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

شکیبایی

                عاقبت جوینده یابنده بود                     که فرج از صبر زاینده بود   

"مولوی"                    

  راه های رسیدن به قله ی  موفقیت در شرایط و موقعیت های مختلف، متفاوت است و یکی از شیوه هایی که در موقعیت های بسیار سخت و دشوار می تواند ما را به موفقیت نزدیک کند صبر و شکیبایی است...(بقیه در ادامه مطلب)

             


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۰:۵ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

هنر عذرخواهی

 پشیمانی و عذرخواهی

معذرت خواهی و ابراز ناراحتی از اینکه شاید دیگران را ناراحت کرده باشیم؛ هنر و در واقع مهارتی است که کسب کردنی می باشد و با تمرین می توان آنرا تقویت کرد.

موقعیتی را در نظر بگیرید که به دلیل یک اشتباه که از جانب شما سر زده است، دوستتان یا همسرتان ناراحت شده است. در این حالت چند انتخاب وجود دارد :

۱ – ابتدا اینکه با خود بگویید “چرا غرورم را بشکنم و عذرخواهی کنم؟ انسان جایزالخطاست…، شده که شده…” و  امثال این نوع جملات که در سر می پرورانیم که کاملا غلط و مردود است و کاری دور از انسانیت است.

۲ – انتخاب دوم شما این است که در همان لحظه عذرخواهی نمی کنید این کار را به بعد و موقعیتی دیگر واگذار می کنید. مثلا با خود می گویید “تا شب از او عذرخواهی می کنم” و یا اینکه “در میهمانی بعدی از دلش در خواهم آورد…” که راه درستی نیست.

۳ – انتخاب سوم این است که تصمیم می گیرید که موضوع را با یک هدیه در اسرع وقت جبران کنید که این موضوع شاید موکول به وقتی شود که دیگر کار از کار گذشته و این هم تصمیم مناسبی نیست اما در نوع خود می تواند کارساز باشد.

۴ – انتخاب آخر، همانی است که حدس زده اید: عذرخواهی در همان لحظه. دقیقا چند ثانیه و یا حداکثر چند دقیقه پس از اینکه به اشتباه خود پی بردیم، عذرخواهیم می کنیم و موضوع را تمام می کنیم. این روش بسیار کار ساز است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲۲:۵۱ بعد از ظهر  توسط masuodi  | 

اختلافات خانوادگی

                                      

یکی از مسایل و مشکلاتی که امروزه موجب افزایش طلاق درجامعه شده است ، حرف هایی است که بعد از ازدواج توسط اطرافیان مطرح می شود .اطرافیان می گویند: آیا بهتر از این (همسر)نبود؟ 

این امر موجب می شود فرد از همسر خود دلسرد شود و علاقه اش نسبت به وی کاهش یابد، که درنتیجه  به ایجاد اختلاف بین زوجین _و در حالات شدیدتر ، طلاق _  می انجامد.

 مقایسه هایی که بعد از ازدواج در سطح خانواده ها و اطرافیان صورت می گیرد، اغلب چیزی بیش از حرف هایی پوچ و واهی نیست ، که موجب می شود پایه ی زندگی زوجین سست و علاقه ی آنها به یکدیگر کاهش یابد. چه بسا همه ما در محیط اطراف خود ،ویا از طریق روزنامه ها و مجلات و...،شاهد آثا مخرب اینگونه مقایسه ها در زندگی افراد بوده ایم.

به همین دلیل است که صاحب نظران بر این عقیده اند که باید قبل از ازدواج چشم و گوش خود را کاملآ باز کرده و به ویژگی های طرف مقابل به خوبی توجه کنیم تا بتوانیم همسر مورد نظر و دلخواه خود را انتخاب کنیم. ولی بعد از ازدواج از کمبود های یکدیگر چشم بپوشیم و از مقایسه بپرهیزیم، چرا که این مقایسه ها ثمری جز سست کردن بنیان های خانواده ندارد.

یکی دیگر از عواملی که منجر به اختلافات خانوادگی می شود عدم شناخت زوجین از ویژگی های خلقی و اخلاقی یکدیگر است. اگر دو طرف به طور کامل از ویژگی های یکدیگر آگاهی داشته باشند هیچ گاه بین آنها اختلاف و درگیری به وجود نمی آید.

ازدواج نوعی پیوند و همکاری بین افراد است و برای همکاری ، باید تعامل و شناخت بین دو طرف وجود داشته باشد. در این صورت است که ازدواج بستر رشد و شکوفایی افراد را فراهم می کند ، والا به بستر و زمینه ای برای فشارهای روانی بسیاری  تبدیل خواهد شد که اثار  مخرب زیادی خواهد داشت.

صدیقه چشم براهی

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۴۳ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

ارزش اشتباه


 

 

اشتباهات مديران منابع انساني

"هرشكست لااقل اين فايده راداردكه انسان

 يكي از راه هايي را كه به  شكست  منتهي 

 مي شود ميشناسد"

 

((ارزش اشتباه))

 

يك روزصبح به همراه يكي از دوستان آرژانتينيم در بيابان((موجاه))قدم ميزديم كه چيزي را ديديم كه درافق مي درخشيد.هرچندمقصودمارفتن به يك(( دره)) بود.براي ديدن آنچه آن درخشش را از خودباز ميتاباند مسير خود  را تغيير داديم.تقريبا يك ساعت در زير خورشيد كه مدام گرم ميشد پیاده روی کردیم و فقط هنگامی كه به آن رسيديم توانستيم كشف كنيم كه چيست.يك بطري نوشابه خالي بود.

غبار صحرايي در درونش متبلور شده بود.ازآنجايي كه بيابان بسيار گرم تر از يك ساعت قبل شده بود تصميم گرفتيم ديگر به سمت(( دره)) نرويم.به هنگام بازگشت فكركردم چندبار به خاطر درخشش كاذب راهي ديگراز پيمودن راه خود باز مانديم؟اما باز فكركردم:اگر به سمت آن بطري نمي رفتيم چطور مي فهميديم فقط درخششي كاذب است؟

((پائولوكوئيلو))

گردآورنده : خانم فرجی


+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۴۲ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

نوزادان در خواب هم ياد مي‌گيرند!

                                          

 محققان دريافته‌اند، نوزادان خيلي سريع رشد مي‌كنند، چون پروسه يادگيري در آنها حتي در هنگام خواب نيز در جريان است.

دانشمند‌ان مي‌گويند : نوزادان حتي اگر وقت چند ساعت در روز بيدار باشند، اما حتي در خواب هم مغزشان در حال كار كردن و يادگيري است.

به گفته دانشمند‌ان حتي اگر در ظاهر به نظر برسد كه نوزادي خواب آلوده است، اما مغز او دائما در حال تطبيق پيدا كردن و سازگار شدن با جهان فيزيكي بيرون است.

روزنامه‌ تلگراف چاپ انگليس در اين باره نوشت: آزمايشات انجام شده روي نوزادان يك روزه و دو روزه نشان داده است كه مغز آنها مانند يك اسفنج اطلاعاتي عمل مي‌كند، يعني دائما اطلاعات را از دنياي اطراف خود جذب مي‌كند و اين روند هرگز متوقف نمي‌شود.

اين كشف حاصل مطالعات كارشناسان دانشگاه فلوريدا بر روي 26 نوزاد در حال خواب است.

دانا بيرد، روانشناس مي‌گويد: ما در اين مطالعات شكل پايه‌اي از يادگيري را در نوزادان خواب كشف كرديم كه نوعي خاص از فرايند يادگيري است و در افراد بزرگسالي كه در خواب هستند، مشاهده نمي‌شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۴۰ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

وجه اشتراك افراد خلاق و بيماران اسكيزوفرني

                      

كشف مهم محققين سوئدي:

مغز افراد خلاق و بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی دارای وجوه مشترک هستند

پژوهشگران سوئدی دریافتند که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و افراد خلاق دارای سیستمهای دوپامینی مشابه در مغز بوده و به همین دلیل متمایل به تفکرات و کارهای غیر معمول هستند.

 

 دوپامین یک نمونه از کلیدی ترین عصب رسانه های در مغز است که نقش حیاتی در جهت انتقال اطلاعات از طریق نورونهای عصبی بر عهده دارد و پژوهشهای جدید نشان داد که سیستم دوپامینی موجود در مغز افراد سالم خلاق شباهت بسیاری به همین سیستم در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دارد.

 

نتایج این پژوهش که به صورت آنلاین در PLoS One منتشر شد نشان داد چگالی گیرنده های دوپامین در قسمت تالاموس مغز افراد خلاق کمتر از افراد عادی است که چنین ویژگی از مشخصه های اصلی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی است و منبع اصلی شکل گیری تفکرات خلاقانه در آنها می باشد.

 

تالاموس مغز به عنوان نوعی فیلتر برای اطلاعات قبل از ورود به منطقه کورتکس مغز عمل می کند و بر این اساس کاهش میزان گیرنده های دو پامین در واقع کاهش قدرت فیلتر اطلاعات توسط تالاموس را در پی دارد و منجر به انتقال راحت تر اطلاعات به کورتکس مغز می گردد.

 

قبلا پژوهشهای متعدد نشان داده بود بسیاری از افراد شدیدا خلاق اصولا از بیماریهای روانی رنج می برند و همچنین رابطه بین خلاقیت و ابتلا به بیماری دو قطبی و اسکیزوفرنی از مدتها پیش کشف شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۳۹ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

از مداد بیاموزیم


 

رباب وچنگ به بانگ بلند می گویند                                    

که گوش هوش به پیغام اهل رازکنید

                               «حافظ»

 

«از مداد بیاموزیم»

پسرک،پدربزرگش را تماشا کرد که نامه ای می نوشت.بالاخره پرسید:«ماجرای کارهای خودمان را می نویسید،درباره ی من می نویسید؟»

پدربزرگ از نوشتن دست کشید،لبخند زدوبه نوه اش گفت:«درست است درباره ی تو می نویسم.می خواهم وقتی بزرگ شدی مثل این مداد شوی.»

پسرک با تعجب به مداد نگاه کرد وچیز خاصی درآن ندید:«اما این هم مثل تمام مدادهایی است

که دیده ام!»

«بستگی دارد چطور به آن نگاه کنی.در این مداد پنج خاصیت است که اگر به دستشان بیاوری

تمام عمرت با دنیا به آرامش می رسی:

خاصیت اول:می توانی کارهای بزرگی کنی،اما نباید هرگز فراموش کنی که دستی وجود دارد که هر حرکت تو را هدایت می کند.اسم این دست خداست.اوهمیشه باید تورا درمسیر اراده اش

حرکت دهد.

خاصیت دوم:گاهی باید از آنچه که می نویسی،دست بکشی واز مدادتراش استفاده کنی.این باعث میشود مداد کمی رنج بکشد.اما آخر کار نوکش تیزتر میشود.پس بدان که باید رنج هایی را تحمل کنی،چرا که این رنج ها باعث میشود انسان بهتری شوی.

خاصیت سوم:مداد همیشه اجازه میدهد برای پاک کردن یک اشتباه از پاک کن استفاده کنیم.بدان که تصحیح یک کار خطا،کار بدی نیست درواقع برای اینکه خودت را درمسیر درست نگه داری،مهم است.

خاصیت چهارم:چوب یا شکل ظاهری مداد مهم نیست،زغالی اهمیت دارد که داخل چوب است.پس همیشه مراقب باش درونت چه خبر است؟

وسرانجام پنجمین خاصیت مداد:همیشه اثری از خود به جای میگذارد.بدان هر کاری که در زندگی ات می کنی،ردی برجای میگذارد پس سعی کن نسبت به هر کاری که انجام میدهی

هشیار باشی وبدانی چه می کنی.

 

 

گردآورنده:وجیهه سادات تولیت

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۳۸ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

زیاران کینه هرگز دردل یاران نمی ماند

کویرها و بیابان های خور و یزد

زیاران کینه هرگز  دردل  یاران  نمی ماند

به روی آب جای پای قطره باران نمی ماند

 

دوستی با کسی کن که به تغییر تو تغییر نکند

                                      «بشر حافی»

 

«داستان دوستان»

دو دوست با پای پیاده در جاده ای از بیابان عبور می کردند.بین راه سرموضوعی اختلاف پیدا کردندو به مشاجره پرداختند.یکی از آنها ازسر خشم،بر چهره ی دیگری سیلی زد.دوستی که سیلی خورده بود سخت آزرده شد ولی بدون آنکه چیزی بگوید روی شن های بیابان نوشت:

«امروز بهترین دوست من بر چهره ام سیلی زد.»آن دو کنار یکدیگر به راه افتادند تا به یک آبادی رددسیدند.تصمیم گرفتند قدری آنجا بمانند وکنار برکه ی آب استراحت کنند.ناگهان شخصی که سیلی خورده بود لغزید ودر برکه افتاد.نزدیک بود غرق شود که دوستش به کمکش شتافت واو را نجات داد.بعد از آنکه از غرق شدن نجات یافت،بر روی صخره ای سنگی این جملات را حک کرد:«امروز بهترین دوستم جانم را نجات داد».

دوستش با تعجب از اوپرسید:بعداز آنکه من با سیلی تو را آزردم،تو آن جمله را روی شن های صحرا نوشتی ولی حالا این جمله را روی صخره حک می کنی؟

دیگری لبخند زد وگفت:وقتی کسی مارا آزار میدهد،روی شن های صحرا بنویسیم تا بادهای بخشش آن را پاک کند،ولی وقتی کسی محبتی در حق ما می کند،باید آن را روی سنگ حک کنیم تا هیچ بادی نتواند آن را از یادها ببرد.

                    

وفا کنیم وملامت کشیم وخوش باشیم               

  که در طریقت ما کافریست  رنجیدن

                                                                          

  گرداورنده:وجيهه سادات توليت

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۳۷ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

شادي از سن 50 سالگي آغاز مي‌شود.

محققان در يك پژوهش جديد ادعا كرده‌اند كه شادي از سن 50 سالگي آغاز مي‌شود.

 محققان در اين گزارش جديد مي‌گويند؛ زندگي خوب از سن 50 سالگي آغاز مي‌شود و اين سن، آغاز شادترين زمان در طول عمر انسان است. پس از پنجاهمين سالگرد تولد، استرس‌ها، عصبانيت‌ها و نگراني‌ها كمرنگ مي‌شوند و انسان شادي بيشتري را در هر روز نسبت به روزهاي جواني تجربه مي‌كند.

تحقيقات نشان مي‌دهد؛ به رغم افزايش خطر مرگ و مير و ابتلا به بيماريها در اين سن، به نظر مي‌رسد كه افراد در اين گروه سني كمتر نگران مي‌شوند و از احساسات منفي چشم پوشي كرده و احساسات مثبت را تقويت مي‌كنند.

دكتر آرتور استون روانشناس دانشگاه استوني بروك در نيويورك مي‌گويد؛ نتايج به دست آمده در اين تحقيق بسيار شگفت انگيز است.

روزنامه تلگراف چاپ انگليس در اين باره نوشت: افراد در اين سن اغلب روي چيزهاي خوب در زندگي مثل خانواده و دوستان متمركز مي‌شوند و با وجودي كه بيماري‌هاي مزمن آنها را تهديد مي‌كند اما روي اين تهديدات متمركز نمي‌شوند.

محققان دريافته‌اند كه احساسات منفي و مثبت در هر دو جنسيت زن و مرد و با توجه به سن به طور مشابه تغيير مي‌كنند.

منبع: ايسنا


+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۳۲ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

ارتباط نحوه خوابیدن با شخصیت

 
زندگی ما، مقدار خواب ما و به طور کلی نحوه استراحت ما در طول شب به طور غیر محسوسسی با گذر زمان تغییر می کند. با این حال یکی از محققان خواب معتقد است که نحوه خوابیدن ما گویای واقعیاتی در مورد شخصیت ما می باشد.
به طور کلی تحقیقات نشان می دهد که نحوه خوابیدن افراد به 6 دسته کلی تقسیم می شوند.
نکته جالب در مورد این اظهار نظر این است که انچه در مورد ارتباط نحوه خوابیدن فرد و شخصیت وی بیان می شود کمی غیر قابل انتظار است.  
طبق این تحقیق از جمله موقعیت های فرد در هنگام خوابیدن عبارتند از:
1-   (Fetus position ) 
موقعیت جنینی : 41% از شرکت کنندگان در این تحقیق به صورت خمیده و چمباتمه زده می خوابند. گفته می شود که زنان دوبرابر مردان در این وضعیت می خوابند و به نظر می رسد که این شایع ترین نحوه خوابیدن می باشد. این گونه افراد ظاهری خشک و جدی دارند. و گاهی به نظر می رسد که خجالتی باشند ولی به سرعت گرم می شوند.
2-    موقعیت کتابی(Log position): این وضعیت همان طور که در شکل نیز پیداست به گونه ای است که فرد کاملا صاف به پهلو خوابیدن است و دست ها نیز افتاده به پهلو است.این نحوه خوابیدن بیشتر مربوط به افرادی اجتماعی و سهل گیر است که به راحتی اعتماد می کنند و به نظر می رسد که به راحتی گول می خورند.مطالعات نشان می دهد که 15% از افراد به این سبک می خوابند.
3-    موقعیت مشتاق یا آرزومند(Yearner position): حالتی که فرد به پهلو خوابیده در حالی که دستانش به سمت جلو باز است. 13% از افراد به این صورت می خوابند. این گونه افراد به نظر می رسد که روشن فکر هستند و لی تا حدودی نیز عیبجو ، بد گمان و مظنون ولجوج می باشند .یعنی روی تصمیمی که می گیرند پافشاری می کنند.
4-    موقعیت سرباز( Soldier position):در این موقعیت فرد به پشت می خوابد در حالیکه دستانش در دو طرف بدن رها است. این گونه افراد ساکت، محتاط و بدون هیاهو هستند  ، ایده آل گرا و طرفدار استانداردهای بالا در زندگی می باشند. درصد خرو پف این افراد به دلیل نحوه خوابیدن آنها بالاست و باعث می شود که خواب راحتی نداشته باشند.
5-     موقعیت افتاده به روی شکم(Freefall position): در این مدل خوابیدن فرد به روی شکم خوابیده در حالی  که دستان خود را به زیر بالش گذاشته و سر وی به طرفی متمایل است.تقریبا 7% از افراد به این سبک می خوابند.این افراد بی پروا و اجتماعی هستندکه کمتر با انتقاد کنار می ایند.
6-    موقعیت ستاره دریایی(Starfish position): در این موقعیت فرد به پشت خوابیده در حالی که دستانش نزدیک سر  یا بالش رها شده است. 5%افراد به این صورت می خوابند. این افراد شنوده های خوب، مددکار و یاور هستند. دوست ندارند که در مرکز توجه باشند.
با تمام این تعاریف باید گفت که افرادی که به هریک از مدل های گفته شده می خوابند دقیقا شخصیت های ذکر شده را  ندارند. از طرفی تعداد اندکی از افراد نیز در  هیچ یک از موقعیت های گفته شده نمی خوابند.
نکته جالب دیگر در این تحقیق نشان داد که تنها 5% از افراد کاملا خود را با پتو می پوشانند در حالی که اغلب افراد قسمتی از بدن خود-مثل پا، دست- را بیرون از پتو قرار میدهند.
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۳۱ بعد از ظهر  توسط narimani  | 

مطالب جدیدتر